Vasárnap este, a Budapesti Kongresszusi Központban rendezte a Virág Judit Galéria téli árverését, amelynek szenzációja, Csontváry Kosztka Tivadar Titokzatos sziget című festménye volt. A festőóriás művei közül alig több mint egy tucat van magángyűjteményben, 2000 óta pedig csupán négy alkotása szerepelt árverésen, amelyből kettő abszolút rekordot ért el.
160 millió forintról, a magyar aukciók történetének legmagasabb kikiáltási áráról indul Csontváry Kosztka Tivadar Titokzatos sziget című festménye. A kép becsértéke pedig – az aukciót kedden meghirdető Virág Judit Galéria várakozásai szerint – akár a 450 millió forintot is elérheti. Csontváry művei közül alig egy tucat van magángyűjteményben, az elmúlt húsz évben pedig csak négy alkotása szerepelt árverésen, amelyből kettő abszolút rekordot ért el – mondta el a Portfolio-nak Kelen Anna művészettörténész, a galéria egyik vezetője.
2020 komoly kihívás elé állította az aukciósházakat világszerte. Aki gyorsan reagált, jól járt, a magyar műtárgypiac például erősödött tavaly, az árverések online térbe kerülésével egyidejűleg pedig új vásárlói kör jelent meg. Az egyik legnagyobb hazai galéria, a Virág Judit Galéria és Aukciósház vezetőivel, Kelen Annával és Törő Istvánnal többek között arról beszélgettünk, vajon a nagy sikerű online árverések kiszorítják-e valaha az élő, offline aukciókat, nőhet-e még tovább a kortárs alkotók műtárgyainak értéke és hogy mire számítanak idén.
Lendületben van a hazai műtárgypiac: az aukciókon sorra dőlnek meg a rekordok, szinte minden évben kalapács alá kerülnek olyan festmények, amelyeknek leütési ára meghaladja a százmillió forintot. Jelentősen átalakult a gyűjtői kör is az elmúlt évtizedekben: az aukciók igazi társadalmi eseményekké váltak, megjelentek a fiatalabb gyűjtőgenerációk is. De mennyire számít jó befektetésnek a műtárgy, mennyire ismeri a nemzetközi közönség a magyar művészeket, és hogyan kell készülni egy olyan aukcióra, ahol csak a kikiáltási ár 650 millió forint? A Portfolio erről is kérdezte az egyik legnagyobb hazai galéria, a Virág Judit Galéria és Aukciósház vezetőit, Virág Juditot, Kelen Annát és Törő Istvánt.
Igyekeznek tárgyalási alapot teremteni.
Nő a nyomás az uniós zöldpolitikán.
Világgazdasági és kereskedelmi értelemben egyaránt.
A két ország gazdasági együttműködéséről egyeztettek.
A KRTK kutatói szerint célzott szakpolitikákra és a munkavállalás feltételeinek rugalmasabbá tételére lenne szükség.
Nem csak a gyártók fogják érezni a vámok hatását.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.